Jdi na obsah Jdi na menu
 


Každý z vás chce jistě mít zapnutý počítač hned jak se vrátíte domů, proto jsem vymyslel udělat dálkové zapínání z bezdrátového zvonku (ten jsem pořídil za pohých 149 Kč z výprodeje dosah 100 metrů). Stavba je jednoduchá a funguje to bezvadně.

Co budeme potřebovat:

-Bezdrátový zvonek s co největším dosahem

Dálkové zapínání i vypínání PC

-Nějaké dráty

-Tranzistor NPN

Bezpečnější verze (pro ty co se bojí)

-Relátko 12V musí být baterie 12V (např.z DO pro centrál u auta) nebo Relátko 5V lze napojit na 20pinový konektor pro napájení desky (pin 9 barva purpurová, tam je napětí i při vypnutém počítači)

Popis činosti:

Je to jednoduché, na přijímači musíme najít na nějakém kontaktu kladné napětí při stisku tlačítka (alespoň 0,7 Voltu - radši víc max však 2V, při tomto napětí spíná tranzistor=představme si ho jako spínač), toto napětí přivedeme na bázi tranzistoru a na jeho emitor mínus pól baterií pro jeho sepnutí.

- V jednodušší verzi připojíme vývody emitor a kolektor tranzistoru na kontakty tlačítka, kterým zapínáme počítač, tranzistor je zapojen jako spínač, tudíž elektronicky sepne="stlačí" tlačítko zapínání.

- Ve složitější verzi tranzistor propustí proud do relé, které sepne kontakty a je to jako když stlačíme tlačítko zapínání. Relé Úplně oddělí obvody přijímače a obvody na základní desce, proto nehrozí žádný skrat nebo jiné nebezpečí.

Dálkové zapínání i vypínání PC

Postup:

Nejdříve jsem předělal vysílač, protože by se mi v kapse mačkalo tlačítko a počítač by se mi vypínal nebo zapínal sám od sebe. Vyndal jsem původní tlačítko a místo něj jsem dal zmatněné plexisklo do kterého je vyvrtaná díra pro mikrotlačítko.

Dálkové zapínání i vypínání PC

Mikrotlačítko jsem připájel místo původního a vlepil ho na plexisklo tavnou pistolí.

Dálkové zapínání i vypínání PC

Dálkové zapínání i vypínání PC

Vysílač jsem složil,

Dálkové zapínání i vypínání PC

dále jsem pokračoval tím, že jsem z přijímače vyndal reproduktory a našel na integrovaném obvodu pin, na kterém se objeví impulz při zmáčknutí tlačítka na vysílači (1 stisk=1 impulz, dlouhý stisk=dlouhý impulz - pro vypínání "natvrdo").

Dálkové zapínání i vypínání PC

Připájel jsem na něj drát, který je připojen na bázi tranzistoru a mínus od baterií na kolektor.

Dálkové zapínání i vypínání PC

Ze staré bedny jsem si vzal dvojlinku s konektorem Power SW (na desce je proti konektor, tím se zapíná počítač)jeden drát jsem dal na kolektor a druhý na emitor, vše jsem zalepil a vytáhl dvojlinku ven. !!!

Dálkové zapínání i vypínání PC

Pozor při zapojování do PC je důležitá polarita, na jednu stranu to nefunguje. Bezpečnější verze je udělaná podle druhého schématu, jen přídavné napájení je z baterie, tuto doporučuji více pro amatéry a ty co se bojí že něco vyhoří. Tyto dvě zapojení vyžadují velkou opatrnost.

Dálkové zapínání i vypínání PC

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zapinani pc

(danton, 14. 8. 2009 1:26)

Zdravim. Je to sikovna pomucka. Nevim kde jsem asi pred rokem narazil na orig. vyrobek, cca do 200.-Kc, ktery se nekde do PC pripojil a vedl z PC kablik asi metr dlouhy se spinacem. Nenarazili jste nekdo na toto nekde na Netu a nemate www prodejce? Byl z ceska. Bezdratovy by byl pro me nejspis problem, jedna se o 9 pocitacu takhle zapinanych a to by se ovlivnovalo. Diky.
danico@volny.cz