Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minipc:

Když jsem díval do běžné PC skříně tak jsem se vždy divil, kolik je tam nevyužitého místa. Navíc jsem sehnal ve sběrně malou ATX desku, ale protože jsem neměl žádnou ATX skříň kam bych jí dal, tak jsem si postavil tento malý počítač se skromnou konfigurací.
Tady je seznam komponent, které jsem použil:
  • Procesor: Intel Celeron-A, 500 MHz
  • Základní deska: HP Brio BA600 / Vectra VEi8
  • HDD 1: ST32122A (2 GB, IDE)
  • HDD 2: WDC AC22100L (2 GB, IDE)
  • Síťová karta: Realtek RTL8029(AS)
  • Grafická karta: (integrovaná) Matrox Graphics G200 AGP (8 MB)
  • Zvuková karta: (integrovaná) Cirrus Logic CS4614/22/24
  • Zdroj: ATX Premier 250W
  • Paměti: 192 MB SDRAM (1x128, 1x64MB) na 133MHz
  • Mechanika: SAMSUNG CD-ROM SC-148P (48x CD-ROM)

obrazek  

Nejdřív jsem se vrhl na přípravu zdroje. Musel jsem odpájet vypínač a napájecí konektor abych mohl vyndat samotný zdroj z kovové krabice. Když bylo vše venku, tak jsem poskládal všechny komponenty na sebe a naplánoval si tak jejich rozložení. Docela nemile mne překvapila výška. Kdybych vypustil mechaniku, bylo to vše mnohem nižší, ale nakonec jsem ji tam nechal.
obrazek   obrazek   obrazek  


Když jsem měl vše rozmyšleno, pustil jsem se do výroby samotné skříně. Na stěny jsem použil co jsem našel - Obyčejnou 0,8cm tlustou dřevotřískovou desku. Pro jistotu jsem na všechny stěny jsem pro jistotu přidělal i kusy nehořlavé desky (0,4cm) (název materiálu nevím, ale je to podobné eternitu).
obrazek   obrazek   obrazek   obrazek  


Teď jsem už jen přidělal základní desku, znovu na sebe naskládal komponenty a vyrobil horní desku.
obrazek   obrazek   obrazek  


A nyní jsem začal přemýšlet o uchycení samotných komponent ve skříni. Po ruce jsem měl staré plastové lišty. Měly spoustu výkod - byly lehké a nevodily elektřinu, takže nemohl hrozit zkrat. Nařezal jsem tedy tyto lišty na požadované délky a začal rovnat komponenty.
obrazek   obrazek   obrazek   obrazek  


Pevný disk a mechanika byly uchyceny, tak jsem se pustil do výroby bočních stěn skříně. Po jejich dokončení jsem uchytil zdroj. Uchycení muselo být velmi pevné. Kdyby se zdroj uvolnil, mohl by zkratovat některé komponenty.
obrazek   obrazek   obrazek  


Nyní byla skříň z větší části hotová, tak jsem na čelní desce vyřízl otvor pro větrák (80mm). Pro řezání dřevotřísky jsem použil nastavitelný vykružovací vrták. Pro otvor do nehořlavé desky jsem vyvrtal několik malých děr, které jsem spojil frézovacím vrtákem. Poté jsem vše zabrousil, vsadil větrák a zakitoval.
obrazek   obrazek   obrazek   obrazek  


Další práce byla na zadní desce. Vsadit napájecí konektor a větráček, který bude vyfukovat teplý vzduch ze skříně.
obrazek   obrazek   obrazek   obrazek  


Následovalo první testovací spuštění. Naštěstí se během montáže žádná z komponent nerozbila a vše v pohodě naběhlo. Po tomto testu jsem dal na oba větráky mřížky.
obrazek   obrazek   obrazek  


Potom jsem upravil prostor kolem konektorů na zadním panelu a sešrouboval celou skříň.
obrazek   obrazek   obrazek   obrazek  


Předemnou byla práce, které jsem se nejvíc obával - vsazení CD mechaniky. Nakonec se to však obešlo bez problémů. Ještě jsem si připravil tlačítkový spínač se žlutou hvězdičkou pro uchycení. Bohužel se mi tento spínač při montáži rozbil, a tak jsem musel použít jiný, ne tak pěkný.
obrazek   obrazek   obrazek   obrazek   obrazek  


Na řadu přišel další test a první BSOD :-X. Naštěstí počítač hlásil "MEMORY TEST FAIL", a tak jsem tedy vyměnil paměti a už bylo vše ok (škoda, odnesl to jeden 128MB modul :-( ) Nainstaloval jsem XP a nechal jsem počítač běžet něco kolem 4 hodin. Během tohoto testu počítač přehrával video, hudbu a zapnul jsem i nějaké hry. Za tu dobu žádná chyba ani BSOD, a tak bylo jasné, že je vše v pořádku. Ještě bych zmínil, že mne překvapilo, jak bylo přehrávání videa plynulé. Je tam totiž jen 8MB grafická karta :-) .
obrazek   obrazek  


Po tomto testu jsem se pustil do kitování děr ve skříni a natírání. Skříň jsem ještě natřel bezbarvým lakem.
obrazek   obrazek   obrazek  


Tak, vše je hotovo, pc slouží. Ještě bych řekl, že ten malý a bohužel i hlučný větrák v zadní části skříně je v celku zbytečný, protože se ani po několika hodinách provozu nevyfukoval teplý vzduch. Může za to silný, ale tichý ventilátor v předu, který nafukuje do skřívě dostatečné množství vzduchu. Ale kdybych náhodou někdy měl nějaké problémy s horkým vzduchem, tak jsem zadní větrák ve skříni nechal, ale opatřil jsem jej vypínačem, takže ho mohu podle potřeby zapnout. Doufám, že to ale nebude potřeba, protože je celý počítač ez něj velmi tichý.
obrazek